Vernisáž Architekt Camillo Sitte (1843-1903) a jeho tvorba na Ostravsku
Autoři Romana Rosová a Martin Strakoš provedou výstavním prostorem NPÚ v Ostravě. Výstavu Architekt Camillo Sitte (1843-1903) a jeho tvorba na Ostravsku připravili a představí nám vybrané plány a realizace architekta a urbanisty, k jehož nejvýznamnějším pracím patří návrhy regulačních plánů nových průmyslových měst na Ostravsku. Sitte vytvořil regulační plán Přívozu (1894), Moravské Ostravy (1897), Mariánských Hor (1902), či ve spolupráci se synem Siegfriedem regulaci Hrušova (1903). Zvláště Přívoz se stal ukázkovou realizací Sitteho uvažování o utváření nového městského prostředí, neboť kromě regulačního plánu zde navrhl i kostel, faru a radnici. Sledování toho, jak Sitte zkoumal historická sídla, jak řešil regulační plány měst (Těšín, Olomouc, Teplice, Liberec, regulační plány pro sídla na Ostravsku), jak formoval nové centrum Přívozu a jak se přívozskou zástavbu podařilo prostřednictvím památkové péče zachovat pro budoucnost, představuje základní osu výstavy.