Vernisáž výstavy Konfiskované památky – konfiskované osudy
Ústav dějin umění Akademie věd zve na vernisáž výstavy Konfiskované památky — konfiskované osudy. Vernisáž se koná ve středu 6. března od 17 hodin ve dvoře Ústavu dějin umění, vstup z ulice Na Perštýně. Výstava bude ve Window Gallery k vidění do 2. června.
V roce 1945 byl československým státem na základě dekretů prezidenta republiky vyvlastněn majetek přibližně 2,6 milionů německých obyvatel země. Většina z nich byla následně vysídlena za hranice. Součástí konfiskovaného majetku byly také movité památky, knihy a historické dokumenty. Jejich záchranu před devastací a přesun do veřejných sbírkových a dalších odborných institucí komplikovala kromě poválečného chaosu i silná vlna antiněmectví. Nejvíce kulturně hodnotných statků pocházelo z vlastnictví historických šlechtických rodů, jejichž představitelé se před rokem 1945 přihlásili k německé národnosti, a z majetku bohatých továrníků či sběratelů. Výstava proces záchrany těchto osiřelých památek představí jak v obecné rovině, tak na příkladu majetku šlechtického rodu Waldsteinů a dvou severočeských továrnických rodin – Richterů a Klugeů.