Konference Do nové republiky v Technickém muzeu v Brně
V Technickém muzeu v Brně se 22. a 23. října koná konference Do nové republiky. Morava a Slezsko v hospodářských a sociálních souvislostech 1900–1928. Konferenci pořádá republiky – konference Technické muzeum v Brně ve spolupráci s Moravským zemským muzeem, Muzeem města Brna, p. o., Muzeem Brněnska, p. o., Archivem města Brna a Katedrou historie Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity v Brně.
Předpokládané bloky přednášek konference
- Moravskoslezský průmysl a jednotlivá průmyslová odvětví, vývoj techniky (moravskoslezský průmysl a jeho vývoj, dějiny firem a podniků, technologie výroby a výrobní proces, významní i zapomenutí podnikatelé a jejich osudy, vztah podnikatel versus obecní samospráva a státní správa, přehlídka dosažených výsledků formou oblastních a krajinných živnostenských a hospodářských výstav, technické prostředky, jejich vývoj a užití v praxi, významné i zapomenuté objevy v oblasti techniky)
- Architektura a stavitelství (architektonický vývoj a směry, významní a zapomenutí architekti a jejich dílo, industriální architektura, stavitelé a jejich stavební činnost, významné veřejné stavby, občanská výstavba)
- Dějiny každodennosti a sociální problematika (volný čas, sociální a dělnická otázka, národnostní problematika, zákonodárství a legislativní proces, bydlení a bytové poměry, dějiny rodiny a vztahy uvnitř rodiny, lékařská péče, hygienické poměry)
- Dějiny vědy (aplikovaná věda a společenské vědní disciplíny, významné i zapomenuté osobnosti vědy a jejich osudy, přínos vědy pro společnost a aplikace dosažených výsledků v praxi, významné i zapomenuté objevy, technické a vysoké školství)