Seminář Sto let péče, dokumentace a výzkumů vesnické architektury v Československu

Velhartice

Ve dnech 12. až 14. září se v Klatovech v Plzeňském kraji uskuteční jubilejní 25. ročník semináře zaměřeného na problematiku poznání, ochrany a obnovy lidového stavitelství a vesnických sídel. Letos se svým tématem se zařadí mezi aktivity letošního stěžejního prezentačního tématu NPÚ Století republiky a zároveň se připojí k řadě dalších akcí spojených s výročím sta let od vzniku samostatného Československa. Kromě generálního ředitelství NPÚ, územního odborného pracoviště NPÚ v Plzni a územní památkové správy ÚPS v Českých Budějovicích (hrad Velhartice) se na jeho přípravě organizačně nebo partnersky podílí Vlastivědné muzeum Dr. Hostaše v Klatovech, Plzeňský kraj, Obec Chanovice a Město Klatovy. Předpokládá se účast asi 120 odborníků z celé republiky i ze Slovenska.

Třídenní program semináře bude zahrnovat dva jednací bloky ve středu odpoledne a v pátek dopoledne a dále dva společné diskusní večery, které dávají prostor k vzájemným konzultacím, výměně informací a zkušeností z praxe. Jeho důležitou součástí bude též společná exkurze, na níž se účastníkům představí oba základní přístupy k péči o památky lidového stavitelství – územní ochrana v památkové zóně a transfer do muzeí v přírodě, která budou pro mnohé zajímavým překvapením. Během semináře se uskuteční rovněž společná prohlídka města Klatovy.

Cílem a smyslem semináře by mělo být jednak připomenout a zhodnotit století výzkumné a dokumentační činnosti zabývající se vesnickým stavitelstvím stejně jako péčí o tento typ kulturního dědictví, a to formou odborných příspěvků i diskuse a současně se pokusit definovat úkoly a směry pro budoucnost v prostředí neustále se zrychlujícího tempa hospodářského, technologického a společenského vývoje. 

Na seminář se můžete přihlásit pomocí webového formuláře.

Pozvánka na seminář

Program semináře a organizační informace pro účastníky