Mezinárodní konference o využití digitálních technologií v péči o památky
Současné i nové metody dokumentace s využitím digitálních technologií a metod, které se používají v památkové péči u nás i v Evropě představí mezinárodní konference DIGI 2016 – Digitální technologie a kulturní dědictví. Konference se bude konat od čtvrtku 24. do pátku 25. listopadu v prostorách Fakulty stavební ČVUT v Praze, na adrese Thákurova 7.
Konferenční poplatek na oba dva dny činí 1950 Kč, jednodenní poplatek pak je 1000 Kč. Pro studenty do 26 let s platnou ISIC kartou je vstupné na oba dny 450 Kč a jednodenní studentské vstupné 300 Kč.
Celosvětovou tendencí v oblasti kulturního dědictví ve správě kulturních, paměťových a veřejných institucí je digitalizace maximálního množství materiálů a tím docílení rychlejšího, spolehlivějšího a bezpečnějšího zpřístupnění potřebných dat odborné i široké veřejnosti prostřednictvím internetu.
Digitalizace umožňuje on-line zpřístupnit veškeré listinné, fotografické, archivní dokumenty ke kulturnímu dědictví (negativy, fotografie, zvukové a filmové záznamy, plánová dokumentace, grafiky, obrazy, textilie apod.) a výstupy z digitalizace památkových objektů široké a odborné veřejnosti i státní správě a zároveň zachránit a uchovat informace pro další generace.
Záštitu nad konferencí převzali ministr kultury Daniel Herman a Pavel Bělobrádek, místopředseda vlády ČR pro vědu, výzkum a inovace.