Komentovaná prohlídka Odboje 1
Slavnostní otevření nového sídla Národního památkového ústavu v Ostravě (ulice Odboje) se uskutečnilo 10. září 2015.
K desetiletému výročí jsme připravili dvě komentované prohlídky budovy s Romanou Rosovou a Martinem Strakošem – odborníky NPÚ z oddělení průzkumů.
Ostravské územní odborné pracoviště NPÚ sídlí v památkové chráněné budově. Náročná památková obnova a proměna původního sídla Okresního sociálně-zdravotního ústavu trvala několik let.
Architektonickou soutěž na stavbu budovy vyhrál v roce 1931 architekt Karel Roštík, ten pak zpracoval společně s Jaroslavem Stockarem-Bernkopfem i realizační projekt. Budova byla dokončena v roce 1933. Působily zde různé zdravotnické a sociální instituce, např. Československý červený kříž nebo Masarykova liga proti tuberkulóze.
Další osudy byly pohnuté. V roce 1939 hlavní budovu obsadilo gestapo. Za války byla poškozena bombardováním, poté nešetrným užíváním sovětské a československé armády. Po válce se do objektu přestěhoval Okresní ústav národního zdraví. Na počátku 21. století byla budova užívána ke zdravotnickým účelům – sídlilo zde ředitelství nemocnice a ordinace lékařů.
V roce 2009 převzal objekt Národní památkový ústav, který roku 2013 zahájil jeho památkovou obnovu.