K vývoji Kroměříže v lucemburské éře

Přednáška v rámci hlavního tématu sezony NPÚ – Lucemburského roku.

Přednášející: Mgr. Jan Štětina z Národního památkového ústavu, specialista na stavebněhistorický průzkum.

Ve 14. století Kroměříž, významné město olomouckých biskupů, prožívalo poměrně klidné období spojené s postupnou výstavbou důležitých městských, profánních i sakrálních objektů. Město v průběhu 14. století získalo zděné hradby s branami, vyrůstal i vznosný kolegiátní kostel sv. Mořice a farní chrám Panny Marie. Ještě před husitskými válkami architektonický vývoj města vyvrcholil výstavbou dvou drobných církevních staveb – nové sakristie svatomořického chrámu a snad i kaple sv. Michala při farním kostele. Pro poznání měšťanské každodennosti Kroměříže mají svůj význam i pozoruhodné nálezy kamnových kachlů z předměstského výrobního areálu.