Konference PROPAMÁTKY na téma obnovy a využívání biografů

Zmenšily svět, vytvořily místo pro nové hrdiny, koncentrovaly na jedno místo zábavu i vědění. Je pro biografy místo i ve 21. století? Jejich obnovou a využitím se bude zabývat konference, kterou hostí Hraničář v Ústí nad Labem v polovině listopadu.

Mezioborová konference PROPAMÁTKY na téma obnovy a využívání biografů proběhne ve dnech 14.–16. listopadu ve Veřejném sále Hraničář v Ústí nad Labem. Jeho prostory v minulosti sloužily i provozu kina a tato funkce byla po roce 2014 obnovena.

Během třídenní odborné konference se na jednom místě budou setkávat architekti, historici, památkáři, zástupci měst, investoři i filmoví vědci, aby společně hledali východiska pro kulturní dědictví audiovizuálního průmyslu. Kina jako kulturní prostory, architektonická podoba biografů i možnosti jejich ochrany, to jsou jen některá z témat, která budou rezonovat ve veřejném sálu kina Hraničář v Ústí nad Labem.

Pořadatelem je Institut pro památky a kulturu, o.p.s.. Konference se koná pod záštitou Ministerstva kultury a ve spolupráci s Národním památkovým ústavem, Muzeem města Ústí nad Labem a Archivem města Ústí nad Labem.

Program konference a možnost on-line registrace naleznou zájemci na webu konference

Do 7. listopadu lze využít zvýhodněnou cenu online registrace.


Konference PROPAMÁTKY se od roku 2008 koná vždy v místě, které úzce souvisí se zvoleným tématem. Organizátoři hledají budovy, které kromě nutného zázemí nabídnou také inspiraci a představí možnosti obnovy a využití stavby. Veřejný sál Hraničář v minulosti i dnes slouží jako promítací sál kina.